وبلاگ ثبت فارابی

ثبت اختراع به همراه ۴ نکته کلیدی برای مرحله پژوهشکده برای ثبت اختراع 💛💛1 min read

patent

مشاوره ثبت شرکت

مشاوران ارشد ثبت فارابی آماده پاسخگویی به شما عزیزان در خصوص امور ثبتی می باشد.

ثبت فارابی برای مشتریان عزیز تهرانی،امکان اعزام کارشناس ثبتی را فراهم کرده است.

همچنین برای تمامی مشتریان در تمام کشور امکان مشاوره رایگان ثبت وجود دارد.

مطالبی که در این مقاله میخوانید :

ثبت اختراع:

 

ثبت اختراع نتیجه خلاقیت و تراوشات ذهنی فردی است که به او مخترع می گویند. این ثمره غالبا به صورت یک محصول صنعتی یا فرآیند صنعتی تولید می شود. بسیاری از کسانی که این چنین اثری خلق می کنند، تمایل دارند آن را به نام خود ثبت نمایند. برای ثبت اختراع باید با انجام یکسری امور اداری و قانونی آن را به اداره ثبت اختراع ایران ارائه بدهند.

در این مقاله هدف ما توضیح این روند و نکاتی در رابطه با ثبت اختراع در ایران است. با ما همراه باشید.

سایت ثبت اختراع:

 

هر مخترع برای ثبت اختراع خود لازم است تا به سایت اداره ثبت اختراع مراجعه نمایند. می توان گفت که بخش عمده ای از پروسه بخش اختراع به صورت غیرحضوری و یا آنلاین انجام می شود. به این دلیل که این اداره در ایران تنها یک ساختمان دفتری دارد که در تهران واقع شده است.

بنابراین، تمامی افرادی که می خواهند اختراع خود را به ثبت برسانند، می توانند به سایت این سازمان به آدرس http://iripo.ssaa.ir مراجعه نمایند و با انجام صحیح تمام مراحلی که وجود دارد کار خود را به ثبت برسانند.

این سایت علاوه بر اینکه برای ثبت اختراع استفاده می شود، این امکان را به نوآوران می دهد تا از اختراعات پیشین نیز مطلع شوند. با مراجعه به سایت مذکور، با توجه به سیستم بررسی آن که به صورت ماهیتی است، با توجه به زمینه فنی اختراع، شما را به یکی از مراکز علمی پژوهشی کشور برای گرفتن استعلام معرفی می نماید.

پس از انجام مراحل ثبت اختراع لازم است که فرد به اداره ثبت مراجعه کند و پس از تشکیل پرونده، گواهی ثبت اختراع مربوط به خود را دریافت نماید.

مراحل ثبت اینترنتی اختراع در سایت:

 

مرحلی که برای ثبت اختراع به صورت غیرحضوری باید انجام بشود، به شرح زیر است:

در ابتدا باید یک حساب کاربری برای خود ایجاد کنید تا بتوانید به سایت وارد شوید و به بخش های مختلف آن دسترسی داشته باشید. برای این امر، پس از ورود به سایت http://iripo.ssaa.ir در صفحه اصلی، گزینه ثبت نام متقاضی را انتخاب کنید. در صفحه ای که باز می شود، از سمت راست روی گزینه ثبت نام کلیک کنید. در این قسمت باید نوع متقاضی مشخص شود. برای اختراعاتی که چند متقاضی دارند و به صورت گروهی بوده اند، لازم است تا هر یک از اعضا به صوت جداگانه وارد سایت شوند و ثبت نام انجام دهند. در نهایت یکی از اعضا با حساب کاربری خود وارد شود و بقیه اعضا را به پرونده مربوطه اضافه کند تا حالتی مانند گروه ایجاد شود.

اطلاعیه های مربوط به مراحل مختلف ثبت نام به صورت پیامک برای شما ارسال خواهد شد. بنابراین، سرویس ارسال پیامک خود برای این سایت را فعال کنید. برای این کار کافی است عدد 5 را به شماره 201212 ارسال بفرمایید.

حال نوبت به مرحله واردسازی اطلاعات شخصی می رسد. در وارد کردن این اطلاعات دقت زیادی داشته باشید. برای کادر مربوط به شماره تلفن همراه، باید شماره ای را وارد کنید که سند آن به نام خود شخص باشد، در غیر این صورت سیستم آن را قبول نخواهد کرد. در وارد کردن کد پستی هم دقت داشته باشید، چرا که در این سایت آدرسی وارد نمی شود.

در گام بعدی کپی شناسنامه و کارت ملی را باید با فرمت خواسته شده در سایت بارگذاری کنید.

حال باید برگه اقرارنامه صادر شده را برای تایید گواهی امضای الکترونیک پیرینت گرفته و به یکی از دفاتر اسناد رسمی بدهید. اطلاعاتی که به شما تحویل داده می شود را وارد کنید تا حساب کاربری شما تایید نهایی شود.

 

هزینه ثبت اختراع چقدر است؟

 

برای ثبت اختراع هزینه هایی وجود دارد که در ایران معمولا خیلی بالا نیستند. این هزینه برای متقاضیان حقیقی و حقوقی متفاوت است. همچنین در روند ثبت اختراع باید یک آگهی در روزنامه های کثیرالانتشار ثبت کنید، که این امر هم متقاضی را متحمل هزینه هایی می کند.

مرجع استعلام که پیش تر به آن اشاره شد و اختراع را به صورت ماهوی بررسی می کند، برای این کار هزینه ای دریافت خواهد کرد.

 

شرایط ثبت اختراع:

 

ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که یک نوآوری باید چه ویژگی هایی داشته باشد تا ثبت اختراع بشود. این شرایط در کشورهای مختلف تقریبا یکسان است ولی به طور کلی می توان گفت باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

* جدید و نو باشد

* دارای گام ابتکاری باشد

* دارای کاربرد صنعتی باشد

 

منظور از نو بودن اختراع این است که تا قبل از زمانی که اظهارنامه پر نشده باشد در هیچ جای دیگری و به هیچ شکلی محصول افشا نشده باشد.

این افشا شامل مقالات و مجلات علمی هم می شود. بنابراین، پیشنهاد می کنیم اگر دانشجو و یا محققی، فعالیت یا پژوهشی دارد که ممکن است به تولید یک محصول جدید منجر گردد، قبل از چاپ مقاله علمی کارهای ثبت اختراع آن را انجام دهند.

نکات مهم در رابطه با ثبت اختراع:

در این جا یکسری نکات و قوانین ثبت شده در رابطه با ثبت اختراع ذکر خواهیم کرد که لازم است بدانید.

* حقوقی که از ثبت اختراع برای فرد ایجاد می شود، قابل انتقال است و در صورت فوت شخص به ورثه ایشان منتقل می شود.

* برای اختراعاتی که ناشی از استخدام و یا قرارداد باشد، حقوق مادی به کارفرما تعلق می گیرد. تنها در صورتی به این منوال نخواهد شد که در قرارداد خلاف آن ذکر شده باشد.

* در گواهی ثبت اختراع نام شخص مخترع ذکر خواهد شد، مگر اینکه خود شخص این درخواست را از اداره مالکیت صنعتی داشته باشد که نامش ذکر نشود. اگر شخص خواستار ثبت نام شخص دیگری به عنوان مخترع باشد، این درخواست از لحاظ قانونی رد است.

* برای اختراعاتی که به صورت گروهی انجام می شوند، حقوق ناشی از آن  به همه آن ها مشترکا تعلق می گیرد.

مزایای ثبت اختراع

 

به جز نخبگان و مخترعین عزیز که برای ثبت اختراع خود اقدام میکنند، افراد دیگری نیز برای ثبت اختراع اقدام میکنند.

هدف این افراد استفاده از مزایای ثبت اختراع هست.

در این قسمت برخی از مزایای ثبت اختراع را که بسیاری از افراد به همین دلایل اقدام به ثبت اختراع می کنند را ذکر می کنیم:

این سه هدف از مهم ترین اهداف افرادی است که هدفی بالاتر از یک ثبت اختراع در ایران را دارند.

 

کلام آخر:

برای ثبت اختراع و انجام مراحل فوق کادر متخصص موسسه ثبت فارابی گزینه ای مناسب هستند و موسسه ثبت فارابی با رائه مشاوره و همراهی گام به گام شما را در تمام مراحل ثبت اختراع یاری خواهد داد.

برای این کار کافی است با آن ها تماس بگیرید و اطلاعات خواسته شده را در اختیارشان قرار دهید.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on pinterest
Pinterest

دانلود فایل آموزش رایگان ثبت شرکت

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
به بالای صفحه بردن مشاوره رایگان